Moda uwielbia zataczać koło i wracać do tego, co niegdyś świetnie się sprawdziło. Co roku obserwujemy wielkie powroty wielkich modowych dekad. Były już reinterpretacje trendów z lat 60., 70. i 80. W 2016 roku przyszedł czas na ostatnie dziesięciolecie dwudziestego wieku. Czym charakteryzuje się nowy styl i moda lat 90.?

Moda lat 90 – czyli z kiczu do hot trendów

Z czym kojarzy nam się moda lat 90? Zdecydowanie ze sportowym dresem z lampasami z ortalionu, butami Nike Air Max, a także noszeniem krótkich topów, które odsłaniały brzuch do nisko osadzonych spodni biodrówek. W modzie lat dziewięćdziesiątych niezapomniane są również chokery, czyli naszyjniki noszone blisko szyi oraz przypominające o tej dekadzie warkoczyki – dobierane, francuskie, klasyczne, najlepiej na całej głowie! Wszystkie wyznaczniki tego stylu chyba najbardziej ze wszystkich minionych trendów kojarzą nam się z kiczem. Przez długie lata ostatnie dziesięciolecie ubiegłego wieku było uważane za najmniej chlubny okres w historii mody. Odsłanialiśmy za dużo, często w złym guście, łączyliśmy kolory, których nie należało ze sobą łączyć, preferowane przez nas kroje ubrań niekorzystnie wpływały na naszą sylwetkę, a makijaż był przysadzisty i rażący. Nie dziwi więc, że trendy z tej epoki popadły w niełaskę. Jak się jednak okazuje – do czasu.

Millenialsi mają głos

Pani moda lat 90
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com

Ikonami stylu tej dekady było głównie młode pokolenie. Inspiracjami na zawsze pozostaną dla nas dziewczyny ze Spice Girls, bohaterowie słynnych seriali takich jak „Beverly Hills 90210”, Britney Spears czy fani grunge’u. Powrót mody lat dziewięćdziesiątych jest jednak głównie zasługą tych, którzy właśnie wtedy się urodzili. To oni ponownie sięgnęli do modowych kronik, zachwycili się trendami i wszystkim co wiązało się z tamtym czasem, a następnie przenieśli ten styl do współczesnej mody ulicznej. Chokery dostaniemy dziś w każdej sieciówce w ogromnej ilości interpretacji. Są więc nie tylko popularne sprężynki, ale także bogato zdobione aksamitne wstążki, chokery z koronki czy delikatne łańcuszki noszone blisko szyi. Każdy z nich służy jako idealny dodatek do stylizacji różnego typu, zarówno tych sportowo-grunge’owych, jak i tych bardziej eleganckich. Latem ponownie założyłyśmy też sukienki na cienkich ramiączkach a la spaghetti, które nosi się nie tylko solo, ale również na t-shirt. Wielki come back zaliczyły także ogrodniczki i mom jeansy. Mimo tego że fatalnie wpływają na sylwetkę, kobiety sięgają po nie z ogromną chęcią!

Bandany, kraciaste koszule, martensy, czyli neogrunge

Obok kiczowatych wspomnień, które zostawiły po sobie Spicetki, do lat dziewięćdziesiątych zaliczyć możemy też grunge. Słynny styl, który był znakiem szczególnym buntowniczych nastolatków z ostatniej dekady ubiegłego wieku. Zasłuchani w przebojach Nirvanny nosili kraciaste koszule, najlepiej te z flaneli, martensy we wszystkich kolorach tęczy oraz bandany – charakterystyczne chusty, które wiązało się wszędzie – od włosów, przez szyję, aż po nadgarstki. Wszystkie te trendy ponownie pojawiły się w modzie. Kraciasta koszula, najlepiej w czerwono-czarnej wersji to must have 2016. Bandanę nosimy, jako dodatek do torebki lub jako biżuterię. Martensy to z kolei najlepsze buty nie tylko do wąskich spodni, ale także do spódnic w wersji mini i maxi.

Denim – idealny dla każdego

Kolejnym wyznacznikiem trendu jest oczywiście dżins pod każdą z możliwych postaci. Do łask wróciły dżinsowe katany, które hojnie ozdabiamy dżetami i naszywkami. Taką kurtkę możemy zrobić sami w domu! Wystarczy dobrej jakości denimowa katana oraz kilka ciekawych pomysłów na wyrażenie siebie. Co poza tym? Wspomniane wcześniej ogrodniczki oraz słynne mom jeansy, czyli spodnie z wysokim stanem. Obydwa kroje mają to do siebie, że nie do końca korzystnie wpływają na sylwetkę. Mimo wszystko jednak warto po nie sięgnąć i trochę zabawić się modą! Nie przekonują cię retro spodnie z dżinsu ani kurtka, która wygląda jakbyś wyszła w niej z rockowego koncertu? Postaw na dżinsową szmizjerkę, koszulę lub szorty!

Moda lat 90 to nie relikt dalekiej przeszłości, ale żywy, wciąż niezwykle inspirujący kierunek, którym z chęcią podążają trendsetterzy, blogerzy i fashioniści. Klucz do stylizacyjnego sukcesu? Nie kopiuj 1:1, lecz wykorzystuj poszczególne elementy stylu. Załóż choker do białej, klasycznej koszuli. Bandanę przywiąż do torebki. A dżinsy z wysokim stanem noś nie do tenisówek, lecz do nowoczesnych, ultra kobiecych szpilek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.